Úgy hiszem ez a legteljesebb cikk a rugós matracokról…
Mivel ezen az oldalon jársz, ezért talán te is így gondolod. De ha mégsem, akkor valószínűleg meggondolod magad, miután elolvasod ezt a bejegyzést.
Szóval eljutottál a döntésig, hogy előbb, vagy utóbb új matracra lesz szükséged. Azt is tudod, hogy nem éred be akármilyen matraccal, a számodra legideálisabb választást keresed. Jó döntést szeretnél hozni, hiszen az életed majd 1/3-át az ágyban töltöd. (És ennyi idő egy ágyban az ellenséggel… hát az bizony piszkosul hosszú, vagy talán még hosszabb.)
Nem szeretek fél információkra támaszkodni, de úgy gondolom, most leginkább a rugós matracok érdekelnek : ) .
Ez a cikk tele van objektív tényekkel, konkrétumokkal, hasznos ajánlásokkal és tippekkel, amelyek hitelességét közel 10 év matracpiaci szakmaiság és több mint 15 000 eladott matrac szavatol.
Nagyjából ennyivel leszel beljebb, ha elolvasod, és csak 10 percedbe kerül.
Rugós matracok - milyenek vannak?
Ami közös bennük, hogy rugóznak… De ha meg kell őket különböztetni, akkor többnyire 3 nagy csoportról kell, beszéljünk:
- vannak az epedarugós matracok, amelyek a matracevolúció zsákutcájának bizonyultak
- aztán a bonell rugós matracok, amelyek népszerűségét leginkább az áruknak köszönhetik (amúgy meg többnyire merevek és kemények)
- és a táskarugós matracok, amelyek a tökéletes formakövetésük miatt érdemelnek nagyobb figyelmet (lágyabbak, így jobban alkalmazkodnak a testalkatodhoz)
Van azonban egy negyedik csoport is: a habrugós matracok. Ez „kakukkmatrac”, mert ennek a magját nem acélrugók adják, hanem leginkább hideghabból faragott habrugók.
- ezek még kényelmesebbek és még inkább alakkövetőek, mint a táskarugós matracok (korábbi analógiával élve ezek állnak a matracok egyedfejlődésének jelen csúcsán)


Hogy a bonell rugós, a táskarúgós, vagy épp a habrugós matrac lesz-e a te matracod, azt matracszaküzletben, személyes próbák sorával szabad… mit szabad?… kell eldöntened.
Ha puding próbája az evés, akkor a matracé a fekvés (de még inkább az alvás).
Ez olyan fontos, hogy még egyszer leírom: próba nélkül nem úszod meg a matracvásárlást. És hogy a próbára felkészülten érkezz, na ebben segít, ez a bejegyzést, ahol, ha velem tartasz, a rugós matracok legmélyére ásunk.
Epedarugós matrac
Epedarugós matrac – van ilyen, de nem a boltokban!
Fiatal albérlők réme lehet az epedarugós matrac, amiről általában nem is tudják, hogy epedás, csak azt, hogy régi, és nagyon hullámzik. Néhány fenékrugózás után már egyértelmű: nem ez lesz álmaink matraca.
Már attól ódzkodik az ember, hogy régi. Miért garantáltan az? Mert ezer éve nem gyártanak ilyen, egyetlen acélszálból készült ágybetétet.
Mindezek ellenére az idősebb korosztályból még mindig sokan érdeklődnek iránta. Az nagy talány, hogy miért, hiszen nekik éppen a gerinc- és ízületkímélő matracokra lenne szükségük, és az epeda nagyon nem az!
Sőt, kifejezetten EGÉSZSÉGTELEN!
Miért? Mert ez az ágybetét síkrugalmas
– vagyis arra lejt, amelyik felén ülsz vagy fekszel. Ez azért van, mert az egyetlen acélszálat – amiből a matracmag áll – úgy hajlították meg, hogy minden rugó kapcsolódjon egymáshoz, ami miatt csak együtt képesek mozogni.
– és mert együtt mozognak a matrac felülete nagyon hullámzik. Ha a párod megfordul, te mellette huppogsz, még álmodban is. Nemcsak idegesítő, de hosszútávon kimerítő is, már reggel fáradtan vágsz neki a napnak.
– mivel az egész felülete gyakorlatilag egyben mozdul, így nem képes követni a tested formáját, vagyis nem támasztja alá valamennyi testrészedet, és befeszülve vergődhetsz rajta reggelig. Ezért egyáltalán nem biztosítja a pihentető alvást. Garantáltan fájni fog tőle a hátad, derekad, vagyis éppen az a részed, ami napközben az egész testedet tartja.
Kellemetlen áthullámzás, a síkrugalmasság és a vele járó gyenge formakövetés csupa bosszantó tulajdonság. Ráadásul ezek a matracok az erős, sokszor akár 5 mm vastag acélrugózatnak köszönhetően bitang kemények és feszesek is.
Az epedarugós matrac szerkezete a bonell rugós matracokéhoz nagyon hasonlít (sok helyen a két típust emiatt egymás szinonimájaként használják).
Bonell rugós matrac
Először is szögezzük le, hogy ezt az ugyancsak elavultnak számító matractípust nem szabad összekeverni az epedarugóssal. Erre nagy esélyed a nagymama bútoraival berendezett albérletekben lesz, bár ez a matractípus üzletekben is kapható.
Az alapvető különbség a gyártásban van. Nem, itt most nem arra gondoltam, hogy ezt gyártják, az epedarugós elődjét meg már nem. Hanem arra, hogy míg az epedarugós matracoknál, a rugózat egésze egyetlen acélszálból készül a bonell rugós matracokban önálló rugók vannak, igaz ezek összefűzve.
A nagyméretű (akár 6-8 cm átmérőjű), tölcsér formájú bonnell rugók tehát egymáshoz illesztve sorakoznak, és egy acélkerethez rögzülnek.
Ez a klasszikus rugósmatrac, ami a matracipar innovációnak köszönhetően modern körítést kapott – leginkább a rugózatra kerülő komfortrétegeknek révén – így ma már jóval kényelmesebb, mint az ezredforduló előtti elődei.
Hol a hiba?
Az összefűzött rugók mechanikus kapcsolatban vannak egymással – egy egységként működnek és mozognak, szó szerint egy rugóra járnak, azaz a felület síkrugalmas. És éppen itt a legnagyobb gond!
Síkrugalmassága miatt ez is hullámzik (mint az epedarugós matrac), és főleg a nagyobb testsúly felé lejt. Ha rosszban vagy a pároddal, a békülésben persze segíthet, de ettől még nem lesznek nyugodtak az éjszakáid.
Alhatsz a hullámok hátán
A síkrugalmas matrac – szemben a pontrugalmas matracokkal – ugyanis nemcsak ott nyomódik be, ahol a terhelés éri, hanem sokkal nagyobb felületen. Ez annyit tesz, hogy a párod minden mozgását érezni fogod.
Mozgalmas éjszakáid lesznek, de sajnos a szó nem jó értelmében.
Ok, elismerem a vízágyas analógia talán túlzó… de abban is biztos vagyok, hogy a síkrugalmasság így beégett a retinádba 🙂 Ami miatt sántít a hasonlat, hogy míg vízágy lényege épp a lágysága (aminek köszönhetően tökéletesen képes felvenni a tested formáját), a bonell rugós matracok többnyire kemények, feszesek és merevek.
A bonell rugós matrac vastag acélrugóinak köszönhetően, ez a matractípus nem képes lekövetni az alvó test formáját. Ha pl. többnyire az oldaladon alszol, érezni fogod, hogy a vállad és a csípőd is komoly terhelésnek van kitéve, a megfelelő alátámasztás hiányában (ezen a 2 ponton fogod tartani magad estéről estére).
A bonell rugós matracok acélrugói gyakorlatilag nem törnek el, a rugózatot takaró kényelmi- és párnázóréteg sokkal hamarabb kimúlik. Ezt onnan érezheted egyértelműen, hogy alvás közben nyomja a vesédet egy-két rugó.
Legalább tartós
Egyébként sokan éppen a tartós rugók miatt kedvelik, hiszen még ha fel is adja a harcot a párnázó réteg, egy jól megválasztott fedőmatraccal, vagy pótréteggel kivédhető a vesetámadás.
Tehát tartós matracról van szó, de jó ha tudod, azért van strapabíróbb. A nagyméretű, vastag bonellrugók nehezen deformálódnak ugyan, de a viszonylag alacsony rugószám miatt az egy rugóra eső terhelés is nagyobb – így kevésbé strapabírók, mint mondjuk a táskarugós társaik. Ez utóbbiakban ugyanis két-háromszor annyi rugó is található, mint a bonell rugós matracokban.
És klasszul átszellőzik
A matrac magot (a matrac belsejét) alkotó rugózatnak és légüres térnek köszönhetően a bonell rugós matracok kiválóan lélegeznek. Ezt a szakmában átszellőzésnek hívjuk. Az átszellőzésnek köszönhetően a matrac képes elpárologtatni a matracmagba kerülő izzadságot. Ezeken a matracokon pihenő emberek alvási klímája kimagasló.
Az ára?
A kedvező gyártási költségek miatt alacsonyabb árfekvésű matracok készíthetőek, és ez meg is magyarázza, miért olyan népszerűek. Az olcsóság azonban a minőségben is visszaköszön.
Bonell rugós ágymatracot vehetsz alig néhány 10 ezerért és több mint 100 ezerért is. Ha a rugók fölé kerülő párnázó réteg vékony (itt 1-2 cm-ről és általában habról beszélünk), olcsóbb matracot kapsz, ha vastag, drágábbat.
Értelemszerűen a vastagabbra szavazz (ha a leírtak ellenére ragaszkodsz ehhez az ágybetéthez)!
Költői kérdés
Ha most matracvásárláson töröd a fejed, akkor, melyik típus lenne a szimpatikusabb, melyiket tartanád meggyőzőbbnek… és melyiket választanád?
Egy olyan ágybetétet, amin este félve fordulsz meg, nehogy apró darabokra törd a párod álmát… vagy egy olyan matracot, ahol közelharcban Chuck Norrist is legyőzheted álmodban, anélkül, hogy a kedvesed ebből bármit is megérezne?
Te is tudod a választ, csak még az utóbbi matracot nem ismered. Ezért olvass most tovább!
Táskarugós matrac
(más néven zsákrugós, megint csak más néven Marshall rugós)
Végre egy ágybetét, ami nem hullámzik, viszont nagyon jókat ugrálhatsz rajta! De nem csak ezek az előnyei!
A táskarugós matracoknál a sok, kis átmérőjű rugó nem kapcsolódik össze, hanem zsákokba – ha úgy jobban tetszik tasakokba – varrva mozog a matracban. Ezért aztán nem is hullámzik.
És itt vonul be a matracirodalomba a pontrugalmasság fogalma: vagyis jól követi a tested formáját és nem leszel tengeribeteg a partnered forgolódásától.
Pontrugalmasság – pont neked
Pontrugalmasság lényege, hogy a matrac felületén egy pontot benyomva csak maga a pont, és annak egy kis környezete nyomódik be.
Jim! Bemutatnád kérlek, hogy ez mit jelent!
Mivel a táskarugók, nincsenek mechanikus kapcsolatban egymással, így függetlenül képesek mozogni. Nem adják tovább a mozgás dinamikáját, elkerülve ezzel a bosszantó áthullámzást (és a vörösbor foltot).
Az egymástól független táskarugók miatt a matrac rugóról rugóra tökéletesen képes felvenni az tested formáját. Biztosított az egészséges alvás, mert a gerincoszlopodat a rengeteg apró rugó remekül alátámasztja. Ellazulhatnak az izmaid, nem fogod elaludni a nyakad és megelőzöd a hátfájást plusz a gerincproblémákat is.
(Mondanám, hogy ez a legtöbb, amit egy matrac adhat, de pontrugalmasság tekintetében a hideghabtól és a memóriahabtól azért elmarad.)
Alvásklíma és higiénia
A zsákrugós matrac is kiválóan átszellőzik, akárcsak a bonell rugós. Ez annyit jelent, hogy a rugós szerkezetnek köszönhetően – mivel a matrac belseje nem tömör – képes elvezetni, kiszellőztetni az éjszaka során a testünkből kipárolgó izzadságot. Így biztosítja az alváskörnyezet higiéniáját és az ideális alvásklímát.
Tartós, strapabíró rugók
Bár a rugók itt vékonyabbak, mint a bonell rugós matracokban, összességében a sok- sok kis edzett acélrugó rugó mégis jobban bírja a kiképzést. Az egy rugóra eső terhelés és igénybevétel itt jóval kisebb, az egyenletesebb súlyelosztásnak köszönhetően. Persze igen sok múlik a rugó vastagságon és rugók minőségén is.
Ha a klasszikus bonell rugós matrac helyett a táskarugós matrac mellett teszed le voksod, várni fogod az estét, mert az éjszakáid pihentetőbbek lesznek, az álmod pedig nyugodtabb.
Szóval egyetértesz velem abban, hogy a zsákrugós matrac a legjobb dolog, amit az acélrugós matracok örve alatt a világra szabadíthattak a matrackreátorok… és egyre hevesebben dobogó szívvel vetnéd bele magad a legjobb táskarugós matrac kiválasztásába.
Természetesen ebben is segítek (néhány hasznos tippel).
Vásárláskor ezekre koncentrálj táskarúgós matracoknál
Dióhéjban: a táskarugók száma, a rugók vastagsága és rugózatra kerülő komfortréteg alapanyaga és vastagsága határozza meg matrac feszességét, kényelmi szintjét és tartósságát. A következő lépés, hogy számba vesszük, melyiknél mire érdemes figyelned.


Matracot a matracboltból
Szinte adja magát, hogy matracot a matracboltból vegyél:
- egyrészt mert az alvásszaküzletekben lehetőséged van többféle matrac kipróbálására és a számodra legideálisabb kiválasztására (Ezzel az idővel nem érdemes spórolnod, hiszen estéről estére 6-8 órát az ágyban töltesz).
- másrészt mert a bolti szakértő a súlyod, alvási szokásaid, egészségügyi problémáid és igényeid pontos feltérképezésével segíthet a számodra ideális matrac megtalálásában
- extraként néhány szaküzlet pénz-visszafizetési garanciát is kínál. Keresd ezeket a boltokat, mert így tényleg kockázat nélkül próbálhatod ki a saját hálószobádban, a saját ágyrácsodon a kiválasztott matracot.
A rugók sűrűjében
A szakmai ajánlás úgy szól, ha választhatsz, a nagyobb komfortszint érdekében keresd a minél nagyobb rugósűrűséget. Hiszen minél több a matracodban a táskarugó, annál jobban idomul a testedhez.
A négyzetméterenként átlagosan 250 darab kis rugócska már jó, de extrának 400-450 darabszám tekinthető. Szerintem a 390 db/m2 felett már nem lehet jelentős különbséget érezni.
Persze a rugóvastagság is fontos, mert ez befolyásolja a keménységet és a feszességet. A vastagabb rugóhuzalt nehezebb összenyomni, így keményebb lesz a zsákrugós ágymatracod. Plusz a vastagabb rugó nehezebben deformálódik így tartósabb is lesz.
Annyit érdemes megjegyezned, hogy az ideális rugóvastagság valahol 1,2-1,7 mm közt van, ami nagyjából a félkemény kategóriának felel meg.
Táskarugós matracok komfortrétege
A rugózat fölé kötelezően komfortréteg, vagy kényelmi réteg kerül. Kényelmi réteg tehát minden táskarugós ágymatracban van többféle anyagban: a mikrorugótól a hideg- és memória habig, illetve a latexig – különböző sűrűségben.
Ez biztosítja a további formakövetést a gerinced zongorahúrjain.
És nagyon nem mindegy melyik kerül a matracodba…
Egy kényelmi réteg mind felett
A hideghab kényelmi réteg esetén a nagy rugalmasságú (HR) habok és a nagy sűrűségű (HD) komforthabok a legjobbak. Ez 2 tulajdonság kéz-a kézben jár egymással: a nagy rugalmasságú hideghabok szinte minden esetben nagy sűrűségű habok is egyben. Ezek kiemelkedően rugalmasak, a megszokottnál jobb alátámasztást biztosítanak, formatartóak és remekül szellőznek is.
Ha valóban a legjobbat* keresed – ami szerintem kijár neked – olyan hideghabot válassz, amelynek a tömegsűrűsége eléri a 40 kg/m3 – et. Ezek ugyanis az átlagos hideghabnál lényeges jobb formatartással rendelkeznek (tartósabbak).
Ebből már elég egy 2 cm-es komfortréteg, hogy megkaphass mindent, amit egy kényelmi réteg tudhat, de tényleg mindent.
* A felsőfok itt nem túlzás: a nagysűrűségű hideghab napjaink legkedveltebb és legtartósabb matrac alapanyaga (nem véletlenül)
Jöjjön a memóriahab…
de aztán gyorsan felejtsük is el
Ami vitathatatlan előnye a memórihabnak, hogy tökéletesen képes felvenni a tested kontúrját, így a legprofibb nyomásmentesítő anyag.
Arra persze csak te tudhatod a választ, hogy neked mennyire kényelmes egy memóriahabos matrac, te mennyire szeretsz belesüppedni egy ágybetétbe. Ha dobsz egy hátast egy memóriahabos matracra úgy érzed – e magad, mintha Pegazus szárnyának pehelytollaiból és egy unikornis sörényből készült pihe-puha fészekben lebegnél? Vagy mintha megállíthatatlanul süllyednél Mordor sötét mocsarában?
Akárhogy is legyen, egy valamit mindenképp tudnod kell: a memóriahab hajlamos a felmelegedésre (hiába kerül rá akár hűsítő gél, akkor is). Szóval, ha izzadékony vagy, neked nem fog bejönni. Ráadásul a hab átszellőzése is pocsék, így a matracmagba beszivárgó nedvességet sem képes elvezetni.
A felmelegedésre való hajlam és az átszellőzés hiánya miatt a memóriahab által kínált alvásklíma és a higiénia is csapnivaló.
Létezik egy innovatív, újgenerációs hab, amely úgy képes kiküszöbölni a hagyományos memóriahab összes hátrányát, hogy közben az előnyei nem csorbulnak. Ilyen például a cellpur hab (valójában a hazai piacról más példát nemigen tudnék mondani, de talán még külföldről sem).
A memóriahabok közül a cellpur névre érdemes emlékezned.
A kókuszra ne fókuszálj
Ha a matracpróba során olyan komfortréteggel találkozol, amely kókuszból készült könyörgöm, ne vedd meg – mert nagyon kemény lesz.
Hiába hangzik jól, hogy természetes, vagy bio… a kókusz egy merev anyag. Rugalmatlanságának köszönhetően – a matrac benyomásakor, nem csak az adott ponton, hanem jóval nagyobb felületen éri terhelés a rugókat. Így a matracunk veszít a pontrugalmasságából és ezzel együtt a kényelméből is. Azaz épp a lényegéből. Akkor meg minek a zsákrugózat?!
Ne vedd meg.
A latex nem éri meg (szerintem)
A latexből fantasztikus matracot lehet készíteni: kiváló a formakövetése, szeretnivaló a kényeleme, szuper az átszellőzése, igen tartós és antiallergén.
Annyi a bibi vele, hogy indokolatlanul drága. A felsoroltakat egy nagysűrűségű (HR) hideghab is tudja, és pusztán a töredékébe kerül.
A latexet csak akkor válaszd, ha mindenképp ragaszkodsz a természetes anyagokhoz. Ez esetben viszont légy igen óvatos, mert a legtöbb piacon kapható latex szintetikus.
Egyedülálló ruganyosságot és kényelmet szeretnél?
A táskarugós matracokon – mint az összes rugós matrac esetében – a komfortréteg adja meg magát hamarabb és nem a rugózat!
Erre gondolva a gyártók olyan kényelmi rétegeket dobtak piacra, amelyek könnyedén lecipzározhatóak és cserélhetőek. Az extra komfortrétegnek köszönhetően még ruganyosabb, még kényelmesebb táskarugós ágybetétet kaphatsz.
Ráadásul ez a plusz kényelmi réteg egyben matracvédőként is funkcionál. Óvja a matrac felületét a kosztól, az esetleges balesetektől (kellemetlen foltoktól) és a fizikai sérülésektől (kopástól, bolyhosodástól). Segítségével lényegesen kitolhatod a rugós matracod élettartamát.
A Praktikus választás, én nem hagynám ki!
Zónákból (egy csapásra) legyen elég a 7
Minden alváspózban más-más testrészünk alátámasztására van szükségünk. Háton fekvéskor a medence, hason a derékcsigolyák, oldalt fekvéskor a csípő és a váll nyomódik.
Ez annyit tesz, hogy a matracmagon belül különböző keménységű zónákra (ergonómiai zónákra) van szükség, hogy a megfelelő testrészed kellőképpen be tudjon süllyedni a matracba.
Éppen ezért szinte már alapkövetelmény, hogy a matrac ergonómia zónákra legyen osztva. Így jobban idomul a tested kontúrjához, hatékonyabb alátámasztást képes nyújtani a gerincednek az izmaid pedig könnyebben ellazulhatnak.
A zsákrugós matracoknál 5 vagy 7 zónából áll a rugózat, de lehet akár 9 is. Az egyes zónákban a rugók vastagságával történik a matrac lágyítása és keményítése. Azaz egy 7 zónás matracban 7 szelvény található, amelyekben a vastagabb és vékonyabb rugók váltják egymást.
Meggyőződésem, hogy a 7 zónás matracok, már tökéletes formakövetést kínálnak. Az e fölötti zónázottságot már nem igazán tudod kihasználni. A 7 zóna pontosan ott támasztja alá a tested és ott enged kicsit jobban benyomódni, ahol valóban szükséged van rá.


A heted 7 ergonómiai zóna:
- a fejrésznél közepesen kemény – ezzel biztosítja a megfelelő alátámasztást és segíti az optimális vérkeringést*
- a mellkasodnál lévő rugalmasabb zóna engedi a vállsüllyedést, a nyakizmaid pedig pihenteti
- a derekad alatt feszes, kemény így erősen tartja a hátizmokat
- a csípőd alatti teherbíró zóna közepes keménységének köszönhetően a gerinced oldalfekvéskor is egyenes tud maradni.
- a comoboknál lévő keményebb szelvény, határozott alátámasztást nyújt
- a vádlidnál egy rugalmasabb zóna a megfelelő vérkeringést biztosítja
- a talprésznél található közepesen kemény blokk nem nyomja a sarkat és pihenteti a talpad.
Huzatot kaphatsz… De mire figyelj?
A zsákrugós ágybetéteknél a párnázó anyagot (huzatot) is érdemes vizsgálni: milyen vastag, milyen az anyaga. Ha gyenge, gyorsan tönkre fog menni és a komfortérzeted erősen csökkenni fog!
Jó, ha tudod a párnázó anyagok élettartama törvényszerűen kevesebb, mint a zsákrugóké. Ezért garanciát is csak 2-3 évet kapsz rá!
Mondok 2 tippet, hogyan vigyázhatsz a huzatra:
- Ahogy az extra komfortrétegeknél már írtam: egy plusz fedőmatrac a kényelmi tunningon felül praktikus védelmet is nyújthat a matracunknak, a huzatot is beleértve. Ha ez a plusz réteg a matracod felületére is cipzárazható, akkor garantáltan nem mászik el egy mozgalmas éjszaka után sem.
- A másik megoldás egy matracvédő lepedő lehet. Ettől ugyan sok komfortot ne várj, de biztos védelmet jelenthet.
A huzat cserélhető és mosható legyen
Amennyiben a huzat nem levehető és nem mosható, a matrac higiéniájának a megőrzése szinte lehetetlen.
Elképednél, hogy néz ki egy 8-10 éves matrac…
Minden ágybetétnek, amivel intim viszonyt ápolunk, van egy sötét oldala. Az éjszakai alvás során a nyál, az izzadság, a testpára és „egyéb szennyeződések” táptalajt nyújtanak a baktérium és gombatelepek elszaporodására, amin atkák alvilági metropoliszai születnek estéről estére. Kész horror.
A végeredmény, hogy a matrac felszínén a nyál és az izzadságfoltok évek elteltével már úgy „festenek”, mint egy szépia világtérkép.
Kellően plasztikusra sikerült leírás után érthető, hogy szakértőként azokat a megoldásokat preferálom, ahol a matrac felső huzata (top része) külön szedhető a matracmagot védő alsó résztől, a bölcsőtől. Ez utóbbi hathatós védelmet nyújt a fizikai sérülésekkel és a házi porral szemben, míg a top rész, könnyen mosható.
Ha jó kondiban vagy, könnyebben boldogulsz a roppant nehéz, robusztus táskamatracok emelgetésével. Úgy is mondhatnánk, súlya miatt nehezen áll kézre. Erre persze jó, ha előre gondolsz, hiszen a matracokat időről időre forgatnod is kell majd. (Amennyibe ezt elmulasztod, a nehezebb testrészeknél kiteknősödhet matraca, az állandó terhelés következtében.)
Szóval egy zsákrúgós matracot nem csaphatsz feltekerve a hónod alá, mint egy vékony memóriahabos szivacsot. Szerencsénkre a legtöbb szakboltban a szolgáltatáspalettának elengedhetetlen eleme az ingyenes kiszállítás, ami szó szerint nagy könnyebbség egy új matrac vásárlásakor.
És hogy még édesebb legyen az ajánlat van olyan alvásszaküzlet, aki még a régi matracodtól is megszabadít. Szerintem ez már csak figyelmesség, de egy kövér jó pontot megérdemel.
Végezetül jönnek a legek, a habrugós matracok.
Hab + rugó = habrugós matrac
A kreativitás legfontosabb eleme a matracfronton is az új és formabontó kapcsolatok, meglátása a meglévő dolgok közt.
Az ötlet dióhéjban: fogj két bevált matracipari alapanyagot, a habszivacsot és a táskarugót, gyúrd őket egybe és… Voilá! Megszületett a habrugós matrac. Egy újabb innováció, amely megváltoztatta a matracok eddig megismert világát.
kép habrugós matrac előnyei – ez még készül
A habrugó lényege, hogy a matrac belső szerkezetébe egy CNC marógép segítségével különböző formájú rugókat vágnak (valójában kifaragják a matracmagból). Az így létrejött egészen egyedi méretű és formájú habrugók pedig egyesítik a legtökéletesebb táskarugó és a habszivacs előnyeit.
Táskarugós vs. habrugós matrac
Nagyon leegyszerűsítve a lényegi különbség a komfortérzetben van. Egy acélrugóztat az anyagánál fogva ridegebb, keményebb érzetet fog adni, ha ráfekszel. No persze ez nagyban függ attól is, hogy milyen extra kényelmi réteg kerül a rugózatra. Egy vastagabb memóriahabbal például a feszességet szépen ki lehet lágyítani, csak ezzel együtt oda lesz a ruganyossága is…


A lényeg, hogy a habrugós matracoktól csak szuperlatívuszokban tudok beszélni. Ez lágyabb még rugalmasabb, még jobban szellőzik, még kényelmesebb, még jobban formakövető.
És van itt még valami…
Tökéletes formakövetés
A habrugós matracok szerintem a legjobb formakövetéssel és kényelemmel rendelkező matracok. Az a kényelem, amiről itt beszélek pedig a megtámasztás csúcsminőségében rejlik.
A matrac belsejében elhelyezett rugók a tér minden irányába mozognak és dinamikus mozgásuknak köszönhetően kivételes alátámasztást nyújtanak bármilyen alvási pozíciót is válassz.
Ha úgy jobban tetszik, a habrugós matracod érezni fog téged.
És ez nem valami marketinges szövegelés.
A különálló rugók szabad mozgásának köszönhetően ugyanis a matrac a gerincoszlopod egészséges hajlatait centiről centire képes lekövetni. Így olyan megtámasztást nyújtanak a testednek, amelynek arra az adott pillanatban éppen szüksége van.
Ez alakfelvevő képesség optimális testsúly eloszlást biztosít, és megelőzi a nyomáspontok kialakulását, amelyek leginkább a váll, a csípő, és a karok környékén alakulhatnak ki. Ezek a nyomáspontok felelnek a keringési rendellenességekért, zsibbadásért.
Önmagában a habrugós rendszer – az alátámasztáson túl – kényelmi párnázóréteget is biztosít, ami egy megfelelő komfortréteggel együtt dolgozva tökéletes komfortot és alátámasztást nyújt (kiváltképp, ha a habrugók és a komfortréteg is nagy rugalmasságú HR hideghabból készül).
Summázva: formakövetés és kényelem tekintetében a habrugós matracok előtt is voltak már remek matracok: mint például a zónázott hideghab matrac… de a habrugós matracok kompromisszumok nélküli kiválóságra hozták a formakövetést és ezzel új standardokat állítottak fel.
És még ez is fokozható, ha zónázható.
Zónázott habrugós matrac
A még jobb formakövetés érdekében a legjobb habrugós ágybetéteket különböző zónákra osztják. Az így létrejött szelvényekben a habrugók vastagságával lágyítják, vagy épp keményítik a matrac fekvőfelületét (ott ahol erre a leginkább szükség van).
A zónázott habrugós matrac pontosan ott enged jobban benyomódni, illetve ott nyújt nagyobb alátámasztást, ahol arra valóban szükséged van. A 7 kényelmi zóna a fej, a vállak, az ágyék, a medence, a térdek, a lábszárak és a bokák igényeihez igazodva biztosít optimális ortopéd alátámasztást.
A zónázottságnak köszönhetően nem alakulnak ki nyomáspontok azokon a területeken, ahol a tested a legnagyobb terhelésnek van kitéve (pl. oldalfekvésnél a válladnál és a csípődnél). Ez nem csak annyit jelent, hogy egy ilyen ágybetéten egyáltalán nem fog zsibbadni a válad, de még a vérkeringésed is jobb lesz.


Hogy ez miért fontos?
Azért, mert miközben alszol, az izmaid vérellátása fokozódik. Így annak a vérmennyiségnek közel a fele, amely ébrenlét alatt az agyműködésedhez kell, az éjszakai műszakban az izmaid segíti az energia-felhalmozásban és a regenerálódásban.
Léteznek olyan habrugós matracok is, ahol a zónázást nem csupán a felső komfortrétegnél alakítják ki, hanem már a matracmag mélységében, a habrugóknál kimunkálják. Ez pedig már a formakövetés felsőfoka, amiért a tested már az első együtt töltött éjszaka után hálás lesz.
A rugalmasság ereje
A ruganyosság nemcsak nagyobb kényelmet jelent, de az átfordulást is lényegesen megkönnyíti és egy kellőképpen rugalmas matracnak a formatartási mutatója is sokkal jobb. Élettani szempontból a rugalmasság megakadályozza a nyomáspontok kialakulását, így közvetve hozzájárul az optimális vérkeringés és az egészséges anyagcsere fenntartásához. Szóval kell neked J
A habszivacsból megformázott rugózat majd olyan rugalmas, mint a klasszikus acélrugók. A habrugókat ugyanis többnyire hideghabból készítik, amely a gyártástechnológiának és a speciális cellaszerkezetüknek köszönhetően dinamikusan rugalmasak.
De a hideghabok sem egyformák! A hideghab alapanyagok közül a nagy rugalmasságú (HR) hideghabok a legruganyosabbak. Az meg már csak „hab a matractortán”, hogy extra rugalmasság mellett nagyobb kényelmet adnak, és hogy a nyitott cellaszerkezetük miatt jobban átszellőznek, mint a hagyományos hideghabok.
A legtöbb habrugós matracban több sor habrugó felel a megfelelő rugalmasságért. Van ahol a habrugók habszivacsra, kerülnek, de olyan is akad, ahol táskarugózatra, vagy éppen egy latex réteg fölé, alá… ahogyan és ahova épp a matrackreátorok megálmodják.
Na, ez az igazi, az eredeti habrugós matrac. A több inkább csak valamilyen hibrid megoldás, ahol a habrugóknak valójában mellékszerep jut.
Mivel ennél a megoldásnál az egész matrac egyetlen habrugós rendszer, így a habrugók egymástól függetlenül tudnak mozogni. Ennek köszönhetően a habrugós matrac über pontrugalmas. Azaz pont ott támaszt, ahol kell. Nincs áthullámzás, nem érezzük a mellettünk fekvő mocorgását.
Szerintem az eredeti habrugós matrac az igazi, így kipróbálásra erősen ajánlott.
Kivételes szellőzés – tökéletes alvásklíma
Ahhoz, hogy kipihentebben tudj ébredni és energiával feltöltve kezdhess egy újabb remek napot, a kulcs, hogy a lefekvést követően mielőbb a mélyalvás (minőségi alvás) fázisába álmodd magad.
Ehhez ideális hőmérsékletre: azaz nem túl meleg, és száraz alvásklímára van szükség. Az optimális hőmérséklet egyénenként változhat, de alváskutatók szerint ez nagyjából 18-20 °C közt lehet.
Hogy ez miért fontos? Azért mert az alvásidő alatt az agyad azon mesterkedik, hogy elérje a tested számára optimális hőmérsékletet. Ha túl meleg vagy túl hideg van, akkor a tested – mint egy beépített hőszabályzó – azon erőlködik, hogy beálljon az ideális hőfokra. És, ha ezen kell dolgoznia, akkor nehezebben megy az elalvás. Így már érthető, hogy a matracodon kialakult alvásklíma nagyban befolyásolja az alvásod minőségét.
Ideális alvási hőmérsékletet pedig csak a tökéletesen átszellőző matrac képes megteremteni. Egy olyan matrac, amely a légáteresztő (átszellőző) képességének köszönhetően megakadályozza a magasabb páratartalom és a magasabb hőérzet kialakulását, így frissen tudja tartani a matracod teljes felületét.
És egy jól kialakított habrugós matrac ezt hozza.
A habrugós matrac ugyanis más matracokkal összehasonlítva az egyik legjobban átszellőző matracnak számít. Hasonlóan a rugós matracokhoz a matracmag (a matrac belseje) itt sem tömör habból készül, hanem különféle formára vágott habrugókból áll. A habrugók közti légjáratokban pedig egész éjszaka szabadon tud áramlani a levegő.
Miből készülnek a legjobb habrugós matracok?
A habrugós matracok közt a legjobb lélegző képessége kétségkívül a nagy rugalmasságú hideghabból (HR) készült ágybetéteknek van.
A nagy rugalmasságú hideghab ugyanis az egyedi cellaszerkezete (a hab struktúrát alkotó millió mikroszkopikus járatról beszélek) miatt még jobban átszellőzik, mint a hagyományos hideghab.
Ezt a bejegyzést olvasva talán már te is érzed, hogy szakmailag elfogult vagyok a hideghabbal szemben, pontosítva a nagy rugalmasságú (HR) és nagy sűrűségű (HD) hideghabbal szemben. Míg az átlagos hideghabok tömegsűrűsége 28-32 kg/ m3, a nagy rugalmasságú habok 40 kg/ m3, és e feletti tömegsűrűséggel büszkélkedhetnek (ezért is hívjuk őket nagy sűrűségű haboknak).
Számomra ez a legtökéletesebb matracipari alapanyag: mert kimagaslóan rugalmas, nagyon stabil alátámasztást biztosít, megfelelő a formakövetése, strapabíró és tökéletesen átszellőzik (és még egy izzasztó éjszaka után is száraz marad).
Nem kérdés hát, hogy a matrac szaküzletekben ezeket keresd.
Mire figyelj habrugós matrac vásárlásakor?
Ha eddig eljutottál, akkor egyetértesz velem, hogy a habrúgós matrac egy igazán jó választás, hiszen
- tökéletesen alkalmazkodik hozzád és az alvási szokásaidhoz,
- minden testrészed számára a maximális alátámasztást nyújtja,
- jöhet hideg, vagy akár kánikula, optimális alvási hőmérsékletet teremt az ágyadban,
- antiallergén és atkamentes alvóközeget biztosít,
- és egy nagyon tartós matrac.
Jöjjön néhány hasznos tanács, hogy valóban tökéletes habrugós matracot találj magadnak:


- Keresd az igazi habrugós matracokat, ahol a matrac magja kizárólag habrugókból áll! Ez mással össze nem keverhető dinamikát kölcsönöz a matracodnak.
- Azt mondtam már, hogy milyen fontos hogy a hideghab – amely felépíti a matracod – nagy rugalmasságú (HR) és nagy sűrűségű (HD) legyen? Akkor most mondom.
- Preferáld a 7 zónás matracokat! DE figyelj, hogy ne pusztán a felső komfortréteg (a felső néhány cm) legyen zónázott, hanem a matracmagot adó habrugók is. Ez garantálja a nyomáspontok minimalizálását azaz, hogy ne váljon derékgyilkossá a matracod.
- Legalább 20 cm legyen a matrac vastagsága. Ez már önmagában elég ahhoz, hogy megfelelően támasszák alá a tested, így nem lesz szükséged rugalmas ágyrácsra.
- Keresd a Certipur és az Oeko-Tex Standard 100 címkéket. Ezek a minősítések szavatolják, hogy a matracodból semmilyen mérgező anyag ne juthasson a szervezetedbe.
- Próba, próba, próba… Belegondoltál már, hogy a matracszaküzlet az egyetlen olyan bolt, ahol nem baj, ha fetrengesz és tuti, hogy senki nem szól rád? És még így is elég nehéz eldönteni, tényleg jól választottál -e…
- …vannak azonban olyan alvásszaküzletek, ahol nem csalódhatsz. Ez nem reklámszöveg, hanem tény: egyes matracboltok 100%-os pénz-visszafizetési garanciájával még álmodban is meggondolhatod magad. Ez a garancia arra, hogy jó döntést hozz!
Úgy érzem eleget rúgóztunk a témán. Ha mégis maradtak megválaszolatlan kérdések, ne habozz feltenni.