Egy ágymatracot úgy tesztelhetsz a leghitelesebben, hogy felmarkolod a párnád, és 15-20 percre birtokba veszed a matracot a szaküzletben. Amikor pedig a latex matracra kerül a sor, elég nagy esély van rá, hogy a szívedbe lopja magát! 🙂
Mi az a latex matrac?
Kezdjük a kályhánál: szerethető, mert lágy, rugalmas, és nagy teherbírású, emiatt időtálló. A natúr latex változat szinte kizárólag természetes alapanyagból készül, nevezetesen a kaucsukfából nyert gumitejből. A sűrűségét összehasonlítva a memóriahabbal és a hideghabbal, ennek a legnagyobb.
Kiváló alátámasztást ad a testednek! Nem kell félned, hogy alvás közben elgémberedsz, és reggel birodalmi lépegetőként fogsz közlekedni a lakásban. Zömében zónás kivitelben készül, ami fokozza a kényelmedet. Mivel sűrű, ugyanakkor jól szellőző, pasztörizált anyagból készült, az allergiásoknak sem kell tőle félni. Még ágyrács sem kell hozzá, feltéve persze, ha legalább 18 centiméter vastag matracot vásárolsz!
A minőséget meg kell fizetni
A latex matracok drágák, ráadásul több fajtája is van, aszerint, hogy a matracnak hány százalék a latextartalma. Minél több ez az érték, a matrac annál drágább lesz. Azonban Európában ne keress 95 százaléknál magasabb természetes kaucsukot tartalmazó natúr latex matracot, mert nem fogsz kapni! A JYSKben és az IKEÁban meg pláne nem. Ha rendes matracra vágysz, irány egy alvásszaküzlet!
Nézzük meg a latex matrac zsigereit!
Mivel a latex matracok kaucsuktejből készülnek, ezért ezt a matractípust gumilatexnek is nevezik.
Persze a kaucsuk nem mindig azonos arányban található meg a matracokban, emiatt háromféle latexmatrac típus létezik: mesterséges, kevert- és natúr. Ebből világos, hogy az első kettő különböző mértékben szintetikus anyagokból tevődik össze, és csak a harmadik a természetes alapanyagú, de az sem teljesen.
A natúr latexben 60% víz, 35% latex (vagyis kaucsuktej) és 5% egyéb adalékanyag (szappan, aminosavak, ásványi sók, enzimek, meg még pár dolog, ami most nem lényeges).
A szintetikus matracoknál más a képlet: ott az alapanyag a szirén-butadién, vagyis a műkaucsuk. A latex ágybetétek többsége természetes gumilatex és műkaucsuk keveréke. A natúr latex aránya ezekben a matracokban általában 20-40% közötti. Valószínűleg nem lepődsz meg, ha azt mondom, hogy a természetes latex matracokkal 15-20 százalékkal elégedettebbek a vásárlók, mint a kevert és szintetikus latex matracokkal.
Ha az eddigiek nem voltak számodra túl izgalmasak, akkor most figyelj! Bár a gyártási folyamatokról részletesebben kicsit lejjebb olvashatsz, a szerkezet jobb megértése érdekében itt is beszélnünk kell róla!
A latex matracok szerkezetét alapvetően két gyártási folyamat határozza meg, melyek Dunlop vagy Talalay latexből készülnek, illetve ezek kombinációjából.
A Dunlop olcsóbb, jobban környezetbarát eljárás. Sűrűbb, keményebb és merevebb is, mint a Talalay eljárással készült matracok. A Talalay viszont roppant rugalmas a Dunlopokhoz képest. Szóval, ha imádsz pattogni az ágyon vagy kisgyereked van, aki szívesen ugrándozza szét az ágyat napjában többször is, most már tudod, hogy melyiket kell választanod! 😉
Ezt a két gyártási eljárást bizonyos mértékben lehet keverni is, melynek eredménye a habosításra felhasznált levegőtől függ. Előfordul olyan is, hogy a matrac belseje a merev Dunlop, a külső része meg a rugalmas Talalay, ami teljesen jó kombinációnak számít. Mindkét matrac készülhet kevert, szintetikus vagy natúr latexből.
Ha már a latex matracok szerkezeténél tartunk, itt egy nagyon fontos információ: a latex matrac lyukas. Sőt, teljesen átlyuggatták a belsejét – már a gyártáskor -, aszerint, hogy milyen ergonómiai zónát képez az adott terület. Ezek a zónák – többnyire 5 vagy 7 zónával készülnek – még jobb formakövetést, még kényelmesebb alvást biztosítanak.
Fontos jellemzője az egymással kapcsolatot fenntartó cellák, légjáratok – ezeknek köszönhető a tökéletes szellőzés, a kimagaslóan magas komfortérzet, a remek rugalmasság, és a tested formakövetése. No és főleg az, hogy ebbe nem izzadsz be! Csatakosan ébredni nem túl szexi, ráadásul még akár tüdőgyulladást is kaphatsz…
Így készül a latex
Az világos, hogy itthon, sőt, egész Európában nem sok gumifával van dolgunk. Bár ki tudja, hogy a klímaváltozás, mit hoz még a jövőben. Ezért az alapanyagot többnyire Brazíliából, Indonéziából, Vietnamból, Guetamalából, Thaiföldről, Malajziából kell beszerezni, mert ezeken a helyeken rengeteg kaucsuk-ültetvény van.
Ha netán kikerekedett a szemed, mert azt gondolod „Te jó ég, egy csomó fát ki kell vágni a jobb alvásért?!” Nyugalom! Ugyanis egyetlen kaucsukfa sem esik a matracgyárak áldozatává. Csak a fa kérgét vágják meg óvatosan úgy, hogy a fa ne sérüljön. Onnan folyik ki egy kis edénykébe a gumitej.
Ezt összegyűjtik, habosítják, öntőformába rakják, hevítik, majd vulkanizálják, vagyis térhálósítják (ekkor lesz lyukacsos a matracalapanyag), ezután szilárdítják, mossák és szárítják. Így készül a Dunlop latex.
A Talalay esetében a formát csak félig töltik fel latex-szel, vákuumot képeznek, a latex szétterjed a formában, majd a kapott anyagot lefagyasztják. Ezután jön a vulkanizálás és a többi iménti folyamat, szépen sorban.
A két gyártási típust lehet keverni is. Így variálható a matrac sűrűsége, keménysége, rugalmassága, tehát a legfontosabb szempontok, amelyek egy matracnál számítanak.
A latex matracok típusairól bővebben
Az tény, hogy 100%-ban tiszta, kaucsuk alapú latex matrac nincs. Hiszen hozzá kell tenni egy csomó mesterséges adalékanyagot, hogy matracról beszélhessünk.
- Mesterséges vagy szintetikus latex
A hazai piacon a legtöbbet ebből találsz. Ahogy a nevük is mutatja, nem éppen természetes alapanyagból készültek, tehát tuti nem bio. Itt csatolunk vissza a már említett, szénből és hidrogénből álló, butadién alapanyagból összehozott műkaucsukhoz.
- Kevert latex (műkaucsuk + természetes latex keveréke)
Végy egy kis arányú természetes kaucsuk alapú latexet, és keverd bele a nagyarányú, mesterséges szintetikus latexbe! Nagyjából ez a recept ennél a típusnál. Ja, és a keverési arány: 60-40%. A világon ebből gyártanak a legtöbbet.
- Natúr (100 % természetes latex)
Hát ilyen nem nagyon van, de azért mégis létezik. A gyakorlatban ez hozzávetőlegesen 95%-os natúr latex tartalom. Na, erre mondhatjuk, hogy bio, a másik kettőre egyáltalán nem! Csak a minősítéssel rendelkező latex matracokra mondhatjuk, hogy természetesek. Attól még nem lesz valami az, hogy az van a címkéjén: „természetes latex”. Azt azért tudd, hogy a natúr latex matracok piszkosul drágák, de nyilván ezt a minőségi élményt meg is kell fizetni!
Tehát, ha lelkes környezetvédő, bio termékeket szerető vagy egészségtudatos fogyasztó vagy, és azon morfondírozol, mivel tehetnéd még természetesebbé az otthonodat, keresd a natúr latex matracokat! Olyan nyomós érvek szólnak mellette, amelybe még egy Greenpeace aktivista sem tudna belekötni. Nem mellesleg az egészséges alvás kelléktárából sem hiányozhat a minőségi matracipari-nyersanyagból készült ágyikód!
A Latex matrac előnyei
- Hihetetlenül kényelmes.
- Gerinckímélő, így nem alakulnak ki reggelre nyomáspontok, ami miatt fáradtabban ébrednénk, mint ahogy lefeküdtünk.
- Lazítja az izmokat, tehermentesíti a csigolyákat, derék- és hátfájás ellen valódi orvosság.
- Még az ágyhoz kötött betegeknél is hasznos, mert a fájó felfekvések kialakulását is fékezi a gumilatex ágybetét.
- A fizikailag legyengült ember is könnyebben fordul benne.
- Nem izzadsz bele, aminek az előnyét nem is kell ecsetelni!
- A finom lágysága nagyfokú rugalmassággal párosul- sőt, a visszarugózás a Talalay matracok esetén még jobb!
- Nincs belesüppedős érzésed, mint a memóriahab matracoknál.
- Pontrugalmassága szuper, vagyis csak ott nyomódik be, ahol a testünk nyomja. Ha fordulsz éjszaka az ágyban, attól még a párod nem pattog melletted!
- Zónázottsága kitűnő, ami egyenlő a fokozott kényelemmel.
- Antiallergén.
- Légbuborékainak, és nyitott cellaszerkezetének, lyukacsos szerkezetének köszönhetően kiválóan szellőzik, remek a hőelvezetése.
- Kiemelkedő formatartás, ami a sűrűségének köszönhető: ez körülbelül 55-60 kg/m3-nél kezdődik.
- Minél magasabb a kaucsuk tartalom, a matrac annál alaktartóbb.
- Hosszú élettartam: nagyjából 8 év.
Mire figyelj, ha Latex matracot vásárolsz?
Mielőtt nyakadba vennéd a város matraclelőhelyeit, vedd sorra a saját szempontjaidat! Mekkora a súlyod, milyen alvási szokásaid vannak, allergiás vagy-e a pollenekre, stb.
Na jó, az is fontos, hogy ne egy matrac analfabétaként indulj el a beszerző körutadra! De hát ezért vagyunk mi! 🙂 Szóval olvass még több Matraclexikon cikket, aztán indulás!
Ha az anyagiak nem okoznak gondot, akkor olyat matracot válassz, aminek magas a natúr latex tartalma! Ez kényelmesebb, tartósabb, jobban szellőzik, mint a műkaucsukból készült rokonai.
Tudnod kell, hogy léteznek az úgynevezett hibrid latex matracok, amikor a latexet más anyaggal keverik, például kókusszal. Ha ilyet találsz, jobb, ha ott hagyod! A kókusz kemény, merev, és éppen kiüti a latex rugalmas, kényelmes tulajdonságát. Ha szuper jó minőségű latex matracot veszel, nincs szükséged alátámasztó vagy merevítő rétegre!
Nyilván azért van néhány speciális eset! Ha például akkora vagy, mint Piedone, vagy csakis háton fekve jön álom a szemedre, akkor a masszívabb és keményebb matracokat kell keresned, ilyen például a Dunlop latex vagy egy alátámasztó réteggel kombinált latex matrac.
Ha az oldaladon szeretsz aludni, a rugalmasság és a lágyság fontos lesz! A Talalay latex matrac megfelelő lehet, ahogy egy sima 6-10 centis latex kényelmi réteggel ellátott, bármilyen matrac is.
Nem elhanyagolandó szempont, hogy a latex matrac nagyon nehéz, ezért a szállítása is kacifántos lehet. Mivel nem kap vákuum csomagolást (abban nem bírná sokáig), mint a habmatrac, drágább, helyigényesebb, macerásabb a szállítása.
A kezelése szintén nehézkes: a minél hosszabb élettartam miatt rendszeresen forgatni kell. Ha nem vagy súlyemelő bajnok, sőt, a párod sem, ne mondjatok le a franciaágyról, vegyetek két darab egyszemélyes latex matracot! Ha drasztikus méretekkel rendelkezel mind súly, mind pedig a hosszúság tekintetében, akkor inkább csináltass magadnak matracot, ami pár hét alatt meg is van!
Na, és van még valami: az ágyrács. Vegyünk vagy ne? Ha legalább 18 centi vastag a latex matracod, akkor nem is kell, elég a merev ágybordával ellátott ágykeret.
Ha refluxos vagy fekvőbetegnek veszed a matracot, akkor kiváló választás az állítható, felső résznél emelhető ágyrács, mert a latex matrac rugalmas és tökéletesen követi a rács formáját. És úgy hajtogathatod, ahogy akarod! Persze, ha annyi erőd van, mint Herkulesnek.
Vajon a latex matrac Neked való?
Erre csak te tudod a választ. Ha az előnyök közül több is szimpatikus volt, akkor mindenképpen próbáld ki egy üzletben! A kevésbé sűrű latex a törékeny és átlagos testalkatú emberek optimális választása lehet, a kemény és nagyon tömör latex a nagyobb testsúlyúaknak ajánlott.
Ha pedig fontos számodra a természetes és organikus összetevő, akkor nem igazán a latex lesz a Te matracod. Ugyanis kis hazánkban a kedvező árfekvésű latex matracok egy része nem természetes, hanem teljes mértékben műkaucsukból (sztirol-butadiénből) készült termék, illetve többségük természetes gumilatex és műkaucsuk keveréke különböző arányban. Ennek ellenére a latex matracok ára meglehetősen borsos. Árérték arányban a hideghab matrac is jó választás lehet!
Allergiásoknak tényleg jó a latex?
Ugye, egyetértesz azzal, hogy aki allergiás a porra, annak fontos, hogy olyan ágymatraca legyen, ami nem mágnesként vonzza a poratkákat? Akkor most figyelj! Ugyanis a latex antiallergén és antibakteriális.
A latex gyártásakor a hevítés pasztörizálja az anyagot, vagyis abból eltűnnek az allergén anyagok és a baktériumok. Ráadásul a poratkák nem szeretik a tömör anyagokat, a nagy fajsúlyú latex pedig éppen ilyen.
Egyébként létezik magas hőfokon mosható matracvédő lepedő, ami segíthet az allergiás tünetek enyhítésében. Ezt ajánlott sűrűn mosni, és gyakorlatilag mindegy, milyen alatta a matracod. Ha annyira peches lennél, hogy asztma is gyötör, akkor azonban ne add alább: mindenképpen latex matracot vásárolj! Hiszen a latex légáteresztő képessége miatt a párás, meleg levegőt kedvelő poratkák messze elkerülik az ágyadat.
Matracpróba, avagy egy kis szunyóka a boltban!
Ne felejtsd el, hogy egy matracszaküzletben sosem ciki a matracokon hemperegni, ülve rugózni, rádobni az ágyra a gyereket, hogy megnézd, milyen magasra pattan fel onnan a levegőbe.
Mivel mindenkinek eltérnek az igényei, szokásai, paraméterei, más-más matrac lesz a befutó. Ha átlagos testalkatú vagy, az 55-65 kg/m3-es is elég, ha nagyobb testtel áldott meg a sors, akkor a tömörebb 70-90 kg/m3-es verziót válaszd!
A matracpróba tehát elkerülhetetlen, ezt nyilván az eladók is tudják. Neked viszont arra kell felkészülnöd, ha netán azt hiszik majd rólad, hogy zöldfülű vagy a matracok terén, és a bóvlit is rád lehet sózni. Ha egy-két varázskérdést elsütsz, mint például: van-e olyan matrac, ami a két ismert latex gyártási technológia, a Dunlop és Talalay keveréséből készült? Akkor tuti, nem akarnak majd átvágni!
Hogyan teszteld a matracot? Mindenképp A megszokott alvópózodban, legalább 15-20 percig, és vidd magaddal a párnádat is: ugyanis így csak így derülhet ki, hogy melyik matrac lesz Neked a jó! Ha netán mégsem, arra meg ott a garancia.
Ha esetleg nem jól döntöttél volna, és ez csak otthon derül ki, szerencsére létezik pénzvisszafizetési garancia! No de erről mindenképp tájékozódj, hogy az adott üzletben van-e!
Hány év garancia jár a latex matracra?
Mint minden matrac, a latex matracok is használhatóak 10-12 évig, de a legjobb minőségben maximum 6-8 évig szolgálnak majd ki! Ez függ a súlyodtól, a használat gyakoriságától, illetve, hogy milyen sűrűn forgatod a matracodat, mert bizony azt is kell!
Mielőtt évek múlva felháborodva visszamennél reklamálni az üzletbe, mert a matracod tartása már nem olyan, nem puhul úgy, mint korábban, akkor jobb, ha tudod: a természetes amortizációval a matracoknál is számolni kell, amire pedig senki sem ad neked garanciát!
„Ok, akkor mire van garancia?” – kérdezheted jogosan. Hát a gyártási hibákra, ami igen ritkán fordul elő: a huzat varrási hibára vagy egy nagyméretű deformációra. Ha 8-10 éves garanciaidővel találkozol, az nagyjából le is fedi a hasznos élettartamot. A 15-20 éves garancia értelmében pedig 10 év után a termék vételárának egy időarányosan kiszámolt hányadát befizetve új matracot kaphatsz.