Még nem tudod, hogy milyen hideghab ágymatracot keresel? Egyáltalán mi az a hideghab? Ne aggódj, itt pont ebben segítünk Neked.
Ezt a témát érdemes alaposan körbejárnod! Egy csomóféle hideghab matrac van a piacon, melyek között sok olyan különbség van, amik szemmel nem láthatóak. Éppen ezért képeket nézegetve, és leírásokat olvasva egyszerűen van, ami nem jön át! Muszáj lesz belehuppannod! 🙂
Szóval mi az a hideghab?
A hideghab a 21. század matracalapanyaga. Ha most kémia órán ülnél a tanár így magyarázná el: két fő vegyület az izocianát és a poliol együttese alkotja a poliuretánt, vagyis a hideghabot.
Nyugi, ebből az a lényeg, hogy ez egy olyan spéci anyag, ami idomul minden porcikádhoz. A legjobb benne, hogy ez az idomulás sokféleképpen variálható, de ne szaladjunk ennyire előre!
Hogyan készül a hideghab matrac?
A habmatracoknak kétféle gyártási folyamata van. Az egyik a magas hőmérsékleten készített, de ezt még régebben használták. A másik az alacsony hőmérsékleten gyártott. Innen ered a hideghab elnevezés!
Alacsony 30-75 °C hőmérsékleten, és meglehetősen gyorsan 3-5 perc alatt készül el egy hideghab matrac. A gyártás nagyon szigorúan ellenőrzött folyamatokban zajlik. Nagy hangsúly van az anyag minőségén! Az előállításkor szabályozzák, hogy milyen legyen a hab sűrűsége, és a matrac keménysége.
Ha fontos Neked a környezetvédelem, akkor most figyelj!
Jól hangzik, nem? Mindezt a CertiPUR védjegy garantálja, amiről mindig kérdezd az eladót!
Habszivacs vs. hideghab
A hideghab teljesen máshogy készül, mint a hagyományos habszivacs. Sokkal tartósabb, tehát nem fog olyan hamar besüppedni alattad. A sima habszivacs matracon fekve, fel fog tűnni, hogy a vállad és a derekad nem ugyanúgy érintkezik az ágymatraccal. Ugyanez egy hideghab matracon fel sem fog tűnni.
Ha a szellőzést nézzük, a hideghab matrac szintén sokkal jobb, mint az egyszerű habszivacs matrac. A lyukacsos kialakítás miatt szuper jól szellőzik, sőt még az izzadtságot is elpárologtatja!
Gondolj csak bele, ahogyan egy kisbaba nem szeret sokáig lenni a nedves pelusban, ugyanúgy mi felnőttek sem szeretünk alvás közben tocsogni az izzadtságunktól. Mindkét helyzet eredménye hasonló: nyűgösség és diszkomfort. Ráadásul mi még pluszban kialvatlanok is lehetünk! Tehát kiemelten fontos egy ágymatrac esetében a szellőzés!
Milyen hideghab matracot vegyek?
A hideghab matrac jól szellőzik, tartós, nagyon könnyű és hihetetlenül kényelmes. A jó hír, hogy gyakorlatilag bárkinek pihentető alvást biztosít, tehát Neked is! 🙂
Lehetsz férfi vagy nő, idős vagy fiatal, vékony vagy túlsúlyos, magas vagy alacsony. A hideghab matrac elég kemény, hogy megtartsa a gerincedet, és elég rugalmas formakövetést is lehetővé tesz. A hideghab ágymatracot a saját igényeidnek megfelelően tudod kiválasztani, mert a tulajdonságai remekül kombinálhatóak.
Több éves tapasztalat alapján elmondhatom, hogy a legjobb döntést kizárólag egy alvásszaküzletben tudod meghozni! Ott profi segítséget kapsz, és megtapasztalhatod a valódi különbséget az ágymatracok között!
Szóval arra a kérdésre, hogy milyen matracot vegyél, az a válaszom, hogy alaposan járd körbe az alábbi szempontokat a saját egyéni igényeid szerint:
- keménység: általánosságban igaz, hogy átlagos testalkat és testsúly esetén a félkemény matracok a jók. Kisebb testsúlynál és törékenyebb testalkatnál a lágyabb fekvőbetét ajánlott. Erősebb csontozatú és nagyobb testsúlyú személyeknek pedig a kemény matrac az ideális.
Tehát nem lehet egységesen meghatározni, hogy kinek mi a jó! Egyetértesz? Tapasztald meg, hogy a saját testednek, gerincednek melyik a legjobb matrac! Ezért feltétlenül próbáld ki személyesen is az ágymatracot, az a tuti! - rugalmasság: létezik hagyományos és nagyrugalmasságú (HR) hideghab matrac is, amik egészen nagy skálát képesek lefedni.
- A hagyományos hideghab kisebb sűrűségű, elég merev és kemény matrac. Ezért megfelel az átlagosnál nagyobb testsúlyú embereknek és azoknak, akik háton szeretnek aludni.
- A nagyrugalmasságú hideghabok kényelmesebbek és tartósabbak. Ezért az oldalukon és a hasukon alvóknak is ideális választás.
- Érdemes átgondolnod, hogy a hideghabon valóban szükség van-e plusz memóriahab rétegre is! A hideghab ugyanis önmagában képes többféle rugalmassági szintet hozni.
- ergonómiai zónák: hívhatjuk anatómiai zónáknak is. Az ágymatracnak azok a részei tartoznak ide, ahol kiemelten fontos a kényelem. Ilyen terület az erős medencerész, a derékrész és a vállrész. Az ergonómiai zónák nem csak kényelmi szempontból praktikusak, hanem a matrac jobb szellőzését is segítik. Létezik 3, 5, 7 és 9 zónás ágymatrac, melyek közül az 5 és 7 zónásat szoktuk ajánlani. A zónákról itt olvashatsz bővebben is.
- habsűrűség: gyakorlatilag ez határozza meg a matrac értékét, minőségét és a tartósságát.
A hideghab 1 m3-re vetítve minél nagyobb tömörségű, annál nehezebben puhul fel az évek alatt. Magyarországon az átlagos habsűrűség 28-32 kg/m3, míg a nagyrugalmasságú (HR) hideghaboké 35-45 kg/m3.
Hideghab matrac előnyei
A hideghab matracnak rengeteg előnye van, sőt ha a súlyodnak és a testfelépítésednek megfelelőt választasz, akkor még akár a memória habos vagy a táskarugós ágymatracoknál is jobb választás lehet!
Nyilvánvalóan ezeket a tulajdonságokat akkor tapasztalod meg igazán, ha minél több ágymatracot kipróbálsz: ráülsz, belehuppansz és végig terülsz rajta. 🙂
✔ kényelmes: leköveti az emberi test formáját. A hideghab ágymatracon fekve egyik testrészedre például a karodra vagy a válladra sem helyezkedik nyomás, amitől megszűnhet ott a vér áramlása, és elkezdődne a kellemetlen zsibbadás.
Szokott fájni a hátad vagy a nyakad? Akkor a hideghabból készült változat lesz Neked a legjobb matrac! Ugyanis remekül alátámasztja majd a gerincoszlopodat, így a csigolyáidon nem lesz nyomás!
✔ pontrugalmas: ez azt jelenti, hogy a matrac csak ott süpped be, ahol súlyt kap. Emiatt egy kétszemélyes hideghab ágymatracon az sosem fordulhat elő, hogy ha az egyik oldalon lehuppansz, a túloldalon fekvő pedig felugrik, és hirtelen a földön találja magát. 🙂 Alvás közben pedig fel sem fog tűnni, ha a másik éppen rosszat álmodott, és egész éjjel forgolódott.
✔ jól szellőzik: nyugodtan aludni csak száraz és kellemes klímában lehet. Ez az ágymatracra is ugyanígy érvényes. Ha izzadós vagy, akkor a hideghab matrac a tökéletes választás! Lyukacsos kialakítása miatt szuperül szellőzik, sőt még az izzadtságot is elpárologtatja!
Ha már szellőzés, fontos megemlíteni, hogy a hideghab sokkal jobban szellőzik, mint például a memory hab. Természetesen léteznek jól szellőző memory habok is, csak azok sokkal drágábbak!
Tehát hideghab ágymatracon ébredve frissen, üdén, kipihenten, de leginkább szárazon indul a napod!
✔ rendkívül tartós: a hideghab lassabban veszti el a formáját és rugalmasságát, amit több teszttel is bizonyítottak. Ha az ágymatracot megfelelően használod, és rendszeresen forgatod, akkor 8 évig minden gond nélkül tudod használni.
Egyébként a fémrugós ágybetétek sem bírják ilyen sokáig, mert a rugók felett elhelyezett kényelmi rétegek a többéves használat után elkopnak és megvékonyodnak, s egy idő után már csak a rugókat fogod érezni.
✔ könnyű kezelni: a hideghab matrac sokkal könnyebb, mint a rugós vagy a latex matrac, emiatt pikk-pakk meg tudod fordítani. A könnyű súly nagyon nagy előny, hiszen egy robosztus és nehéz ágymatracot kinek lenne kedve megemelni és fordítgatni? Hát nekem biztosan nem, és biztos vagyok benne, hogy Neked sem.
✔ könnyű szállítás: a hideghab matracok jellemzően vákuum csomagolva vannak, lepréselik, és feltekerik henger alakúra. Így be tudod tenni akár egy személyautóba is könnyen.
✔ kedvezőbb az ára: figyeld meg, hogy a közel azonos tudású hideghab matracok mindig olcsóbbak, mint egy zsákrugós, latex vagy memóriahabos matrac!
✔ egyedi igényekre igazítható: a hideghabból készült ágybetétek könnyen és sokféleképpen igazíthatóak a saját igényei szerint, mind méretben, sűrűségben, és rugalmasságban is. Emiatt mindenki megtalálja belőle a számára legkényelmesebb változatot!
Hideghab matrac hátrányai
A hideghabnak gyakorlatilag nincs semmilyen hátránya sem. Egyedül talán az róható fel neki, hogy nem természetes anyagból készül. Na de melyik ágymatrac készül természetes alapanyagból? Semelyik.
Egy ágymatrac kiválasztása évekre szóló döntés, ezért még több infót szeretnénk Neked adni, hogy kellően meg tudd érlelni a döntésedet! Most huppanjunk bele jobban a témába, nézzük meg részletesebben a hideghab matrac típusait! Ezután elmondjuk, mit érdemes tudnod a matrac sűrűségéről, keménységéről, és bemutatjuk azt is, hogy mit jelent az ún. zónásítás, és miért van rá szükség.
Hideghab matrac típusai
A hideghab ágymatracok a legkönnyebben anyagösszetételük és sűrűségük alapján csoportosíthatóak. Minél nagyobb a sűrűség, a matrac annál stabilabb és hosszabb élettartamú lesz.
Az itt leírt tulajdonságok tipikusan azok, amiket kizárólag egy alapos matractesztelés alapján tudsz igazán megtapasztalni. Próbáld ki az összes típust, és érezd meg a különbséget közöttük! Érdemes forgolódnod is az ágymatracon, nem csak éppen ráülni. Bátran terülj csak el rajta, mintha éppen élesben használnád! 🙂
• Hagyományos habmatrac: Kémia órán így hangzana az anyaguk leírása: többnyire poliéter bázison alapulnak. Ennek annyi a lényege, hogy kisebb a sűrűsége, felülete keményebb és eléggé merev is. Emiatt kevésbé szellőznek jó, és formastabilitásuk sem a legjobb, de alacsonyabb árfekvésük miatt itthon mégis a kedvelt ágymatracok közé tartoznak. Valójában nem is tartoznak a hideghabok közé, viszont sokan így hivatkoznak rájuk, még a boltokban is, ezért írtunk itt róluk. Csak háton fekvőknek és nehezebb súlyú embereknek ajánlott. Jellemző változatai: Eliocell, Elioform, Ecocell, stb.
• Nagy rugalmasságú (HR): A HR rövidítés a high resilience angol kifejezésből ered, ami nagy rugalmasságút jelent. Sokkal rugalmasabb, és jobban megtartja eredeti formáját, mint a hagyományos változat.
Sőt, álomba ringatóan kényelmes és nagyon tartós, tehát szó szerint bírja a gyűrődést! 🙂
A hab sűrűsége is ezt támasztja alá, mert 35 kg/m3-nél kezdődik, míg a hagyományos matracé jellemzően csak 25 kg/m3. Vásárlók beszámolói szerint a hideghab ágymatrac annyira rugalmas és komfortos, hogy simán felveszi a versenyt a memory habos matracokkal is!
• Magas sűrűségű (HD): HD, vagyis high density, azaz nagy sűrűségű matracról akkor beszélünk, ha a hab sűrűsége 40 kg/m3 vagy ennél magasabb. A sűrűség mértéke nem csak egy hangzatos adat, hanem azt jelenti, hogy tényleg több anyag van az ágymatracban.
Gondolj egy tábla csokoládéra, abban is, minél magasabb a kakaó tartalom, annál ütősebb, karakteresebb és élvezetesebb az íze. Így van ez a HD hideghab matrac esetében is, ami mondhatni tömör gyönyör! 🙂
Ez különösen fontos a zónásított vagy habrugós matracok esetében, ahol a komfort miatt muszáj az ágymatrac egy részét beáldozni, ezért nagyon nem mindegy, hogy a megmaradt részek milyen minőségűek!
Milyen keménységű lehet egy hideghab matrac?
Az ágymatracok keménységének megállapításához nincs egységes skála meghatározva, bár néhányan használnak különböző jelöléseket, melynek nem nagyon van sok értelme, hiszen azok nincsenek megfelelően definiálva.
A lényeg, hogy vásárlás előtt minél több matracot próbálj ki, hogy megérezd közöttük a különbséget, és megtaláld a Neked megfelelő keménységűt! Ne is foglalkozz azzal, hogy az épen a kemény matrac vagy a félkemény matrac kategóriába tartozik. Kizárólag az számít, hogy Neked milyen érzés rajta feküdni!
Mekkora sűrűségű matracra van szükségem?
A hideghab matrac minőségét a hab tömegsűrűségében mérjük. Tehát minél sűrűbb, annál erősebb, és annál tovább bírja a kiképzést!
A sűrűség természetesen befolyásolja az ágymatrac súlyát is. Ennek mértékegysége a kg/m³. Itthon a legelterjedtebb sűrűségű hideghab 28 és 32 kg/m³ közötti. A 35 kg/m³ feletti sajnos eléggé ritkaságszámba megy, viszont érdemes őket felkutatni, mert sokkal tartósabbak.
Mindig szerezd be a pontos számadatokat az eladótól, mert a gyakorlatban ezt az eladók nem tudják fejből vagy csak egyszerűen besaccolják egy szubjektív kifejezéssel, mint pl. „elég sűrű” vagy „megfelelő sűrűségű”, stb. A legtutibb megoldás viszont az, ha kipróbálod a matracot. Amelyik a legkényelmesebb, azt válaszd!
A magyarokkal ellentétben Európa és Amerika nagy részén a 40 kg/m³-es hideghab ágymatracok a legnépszerűbbek. Tehát ezt is vedd figyelembe, ha például külföldi oldalakon tájékozódsz a matracokról.
Mit jelent a zónás hideghab matrac?
Képzeld el, hogy egy hétköznapi ágyon vagy kanapén fekszel. Ugye érzed, hogy nem minden testrészed simul bele teljesen a fekhelyedbe?
Ezeken a területeken az ágymatracokban ún. zónákat alakítottak ki. Így a derekad, a vállad és a fejed is számodra észrevétlenül tud belesüppedni a matracba.
Éppen ezért ezeket a területeket hívhatjuk anatómiai zónáknak is. Ezek nem csak kényelmi szempontból hasznosak, hanem a matrac jobb szellőzését is elősegítik. Természetesen nem csak a hideghab ágymatracokat zónásítják, hanem a rugós, a latex, és a memóriahabos változatokat is.
A gyakorlatban a zóna annyit jelent, hogy az ágybetét keresztirányban különböző keménységű szelvényekre van felosztva, a szelvények száma jelenti a zónák számát. A legfontosabb zónák a medencerész, a derékrész és a vállrész.
Legtöbbször 7 zónás hideghab ágymatracokkal fogsz találkozni, de létezik 3, 5 és 9 zónás változat is. A 3 zóna gyanús, hogy kevés, nem is jellemző a vásárlók körében. A 9 zóna pedig már pont a másik véglet, nyilván nem rossz, ha ilyen sok kiemelt terület van az ágymatracban, de valóban szükség van ennyire? A gyakorlat azt mutatja, hogy jellemzően az 5 és 7 zónás matracok népszerűek.
Vannak olyan matrac fajták is, ahol nincs szükség ergonómiai zóna kialakítására és hideghabból készült, ilyen a habrugós ágymatrac.
Az alvásszaküzlet a barátod!
Miért mondom ezt? Nagyon egyszerű az oka: egyedül ott kapsz olyan profi segítséget, ami jól megalapozza a döntésedet!
Biztos vagyok benne, hogy nem véletlenül kerültél a Matraclexikon oldalra. Hiszen itt rengeteg valódi információt kapsz az ágymatracokról, azonban a személyes tapasztalat aranyat ér! Ahhoz, hogy gazdagodj belőle, csak MENJ BE SZEMÉLYESEN egy alvásszaküzletbe! Ugye egyetértesz?
Sőt! Simán előfordulhat, hogy közvetlenül olyan szakemberetől kapsz majd tanácsot, aki már részt vett egy ágymatrac fejlesztésében is! 😉
A szakmai segítségen túl, az sem mindegy, hogy több helyen van már pénz visszafizetési garancia is a megvásárolt matracokra! Te hogyan éreznéd magad, ha mégsem jönne be élesben a gondosan kiválasztott ágymatracod? Ugye milyen tök jó szolgáltatás, hogy visszaviheted a boltba, és visszakapod az árát? Hát szerintem ez nagyon nem mindegy!
Szóval légy résen, melyik alvázszaküzletben vásárolsz, és ott van-e ilyen biztonságot nyújtó szuper választási lehetőséged!