A gyógymatrac tényleg gyógyít?
Ez sajnos egyáltalán nincs így, emiatt eszedbe se jusson gyógymatracért menni a boltba! Több matracon is szerepel a „gyógy” előtag, de gyakorlatilag ez egy nem létező kategória. Elszomorító tény, de ez az a „típus”, amitől még meg is betegedhetsz. Nyugi, mert létezik jó megoldás, csak olvass tovább!
Attól, hogy „gyógy”, még nem az
Manapság nagyon divatos a „gyógy” jelző, azonban amíg a cipő, a fogtömés, a masszőr, az úszás vagy a torna esetében tényleg működik, a matrac esetében ennek pont az ellenkezője igaz! Ugye Te sem hiszed el, hogy az évek óta gyötrő gerincsérved egy csapásra meggyógyul egy matractól?
A számodra megfelelő matrac olyan, ami szerkezetének, alapanyagának, ergonómiai kialakításának köszönhetően a Te gerincedhez, alvási szokásaidhoz, testalkatodhoz és testsúlyodhoz felel meg a legjobban. Így a Neked legjobb gyógymatracot egy roppant széles matracpalettáról tudod kiválasztani. Ami lehet, rugós, hideghab vagy latex, és ezek sokféle válfaja. A döntés tehát csöppet sem könnyű feladat.
Egészséges matracra vágysz? Akkor ezeket vedd figyelembe:
Kezdjük annál az alaptézisnél, hogy a pihentető alvás egyenlő az egészséges alvással. Akkor tudsz jót aludni, ha ez nem fáj neked: vagyis a derekad, a hátad, a csigolyáid, és a nyakad is ellazul alvás közben. És persze az sem árt, ha nem kell kétóránként felkelned a gyerekhez, de persze ez egy teljesen másik történet.
Ha pihenten ébredsz, több lesz az energiád, frissebb, jobb kedélyű leszel. És mindenki boldog lesz körülötted. Még Te is. 🙂
Jogos a kérdés, hogyan juthatsz a pihentető alvás Szent Gráljához?
Mielőtt elmennél több boltba, tájékozódj a matracokról! Így alaposan sarokba tudod majd szorítani az eladókat a keresztkérdéseiddel. Ha pedig kiszúrnák a szemedet egy gyógymatrac címkével ellátott akármilyen matraccal, tudni fogod hogyan leplezd le őket!
Vásárláskor ezekre mindenképp kérdezz rá:
- Szellőzés
Ha nem akarsz beleizzadni a durmolásba, és a szexmentes éjszaka után mégis csatakosan kikecmeregni az ágyból, akkor például ne válassz memóriahabból készült ágymatracot! Kimondottan egészségtelen, ha éjszaka folyik rólad a víz, aztán kitakarózol és megfázol. Ennek még tüdőgyulladás is lehet a vége. Nem ajánljuk.
- Keménység
Se kemény, se puha matracot ne vegyél! A félkemény lesz a jó, mert a tökéletes alátámasztást ez adja meg. A kemény túl merev és nem enged a tested vonalainak, a puha meg semmit sem tart. Mindkettő rosszat tesz. A kókusz például nagyon merev. Hiába természetes anyag, roppant kényelmetlen. A latex és a rugós matrac típusok különböző mértékben rugalmasak. A latex istenien rugózik és még kényelmes is. A hideghab és a rugósmatracok ezer variációban léteznek, félkemény verziót ezek között is találsz!
- Zónázottság
A zónázott matrac tökéletesen követi a tested, és alkalmazkodik a nyomáspontjaihoz. Ahol kell, enged, ahol kell, ott tart. A kényelemhez ez a formakövetés nagyon sokat tesz hozzá! Ma már a legtöbb matrac zónázott (általában 5-9 zónával). Ha nem az, akkor gagyi. Ne vedd meg!
- Pontrugalmasság
Ez a remek tulajdonság azt jelenti, hogy pont ott rugózik, ahol te nyomod – vagyis ha te fordulsz az ágyban, a párod nem érzi meg – a kellemetlen hullámzás elmarad. Például a zsákrugós matracok ebben kiválóak.
- Sűrűség
A rugós matracoknak és a habmatracoknak mérhető a sűrűsége. Minél sűrűbb, annál jobb minőséget garantál. A latexnél a természetes anyag tartalmat kell figyelembe venni: minél magasabb ez a százalékban megadott érték, annál jobb!
- Káros anyag tartalom
Ellenőrizd a matracok káros anyagra vonatkozó minősítését! Ebben az eladók tudnak segíteni. Ezt talán nem nagyon kell magyarázni, hogy miért érdemes rákérdezned.
- Antiallergén tulajdonság
A latex matracok kiválóan alkalmasak allergia esetén. Ha régóta szenvedsz a por atkáktól vagy az asztmától, mindenképp erre voksolj!
A kemény matrac tényleg jó mindenféle betegségre?
Ha piszkosul fáj a derekad, pár napig lehet, hogy jobb, ha megfogadod az idősebbek tanácsát, és a földön fekve alszol el, akkorra már valószínűleg amúgy is padlóra küld majd a fájdalom. De kifejezetten csak ezért ne vegyél kemény matracot, ugyanis egy akut derékfájás gyorsan elmúlhat.
Az emberek több mint fele az oldalára fordulva alszik. Ugye egyetértesz abban, hogy nem túl jó úgy aludni, hogy a csípődet és a válladat nyomja az ágy, és közben még a nyakad és a gerinced is feszül?
Az ízületeid, izmaid fájni fognak, a vérkeringésednek kimondottan rosszat tesz. A tested még alvás közben is érzi a rosszat. Talán nem is tudsz róla, de emiatt álmodban többször is átfordulsz, ettől pedig elfáradsz.
A másik nagyon nagy hátránya a kemény matracoknak, hogy kicsinálja a gerincedet az összes csigolyádat beleértve. A kemény matrac alkalmatlan a formakövetésre, ezért mindenképp szükség van egy matracba lágyabb alapanyagokra is.
Azt nyilván tudod, hogy a gerinced nem egyenes. Ettől persze még lehet tartásod. 🙂 A gerinc normál esetben kettős S-alakot ír le. A kemény matrac ezt a hullámot értelemszerűen nem tudja lekövetni, így a csigolyáid sem tudnak egymástól eltávolodva, kinyújtva pihenni. Emiatt olyan matracra van szükséged, ami követi a gerincoszlop természetes alakját és formáját, illetve megfelelő alátámasztást biztosít.
És akkor még nem beszéltünk a kényes deréktájról, ami életünk során a legnagyobb terhelést kapja. Az alátámasztásnak itt különösen döntő szerepe van! Ahogy a beton nem támaszt alá, úgy a kemény matrac sem. Ugye, most már Te is látod, hogy a kemény matrac pénzkidobás? Ha már korábban vásárolt kemény matracod van otthon, puhító hatású fedőmatraccal javíthatsz a helyzeten.
Azt is fontos tisztázni, hogy a spórolás nem egyenlő a kemény matraccal, sőt! Tévhit, hogy ez majd tovább bírja, mert több benne az anyag. Ugyan már! Mivel merev, nagyon hamar és sokkal könnyebben kifekszed, aztán egy teknőben vergődsz, mint egy kifogott hal. Zsibbadsz, fáj mindened, fél éjszaka szitkozódsz és fogadkozol, hogy reggel első dolgod lesz elmenni egy matracboltba, és venni egy rendes matracot. Így megy ez hosszú hetekig, hónapokig, amíg végre tényleg rászánod magad egy orvosi látogatásra, ugyanis addigra már gallyra megy a hátad, meg a gerinced.
Még hogy a kemény matrac minden betegséget gyógyít.. Amellett, hogy kicsinálja a gerincedet és a hátadat, szív- és érrendszeri problémákat, elhízást, és 2-es típusú cukorbetegséget is okozhat. Persze az ősemberrel sem a földön töltött éjszakák végeztek, hanem a mamut. Bizonyára azért, mert fájt a derekuk és a hátuk a helytelen alvástól, és így nem tudtak elég gyorsan elmenekülni a fenevadak elől.
Miért jó választás a félkemény matrac?
A kemény matrac hátrányait ne ragozzuk tovább, viszont az ideálisnak tartott félkeményről ejtsünk pár szót! Mielőtt belecsapnánk a lecsóba, tisztázzuk, hogy ami egy nagy testű férfinak félkemény, az egy törékeny nőnél már keménynek számít. Mindig egyén függő, milyen lesz az ideális keménységű matrac.
A félkeménynek éppen azok a jellemzői és egyben egészségügyi előnyei, mint amelyek a keménynek a negatív tulajdonságai, és ezzel együtt a hátrányai: tartja a gerincet, pihenteti a csigolyákat, idomul a testhez, biztosítja a pihentető és egészséges alvást. Ezek a legfontosabb érvek mellette.
Az más kérdés, hogy számtalan kombinációban létezhet a félkemény matrac alapanyagát (pl. több különböző rétegből is állhat), szerkezetét, zónázottságát, sűrűségét, és rugalmasságát tekintve. Tehát amikor bemész a boltba és azt mondod az eladónak, hogy „Félkemény matracot szeretnék venni!”, akkor ez még eléggé kevés lesz az ideális matracod megtalálásához. Ugyanis egy csomó pontosító kérdést kapsz majd, az imént felsoroltak alapján. Például remek választás lehet egy zsákrugós vagy hideghab alapanyagú matrac.
Ha figyeltél, akkor emlékszel rá, hogy a puha matrac szintén nem jó, mert az túlságosan lágy, és nem tartja meg a testedet, és nem támaszt alá, ezért eltűnsz benne, mint mocsárban a lovas, lóval együtt. Károsítja a gerincedet, és fájni fog a hátad. Ráadásul alig tudsz majd megfordulni benne. Másnap sajnos elképzelhető, hogy fájni fog mindened, ami pedig sajnos a mindennapjaidat is beárnyékolja majd. Idővel, sokkal feszültebbé válhatsz, és az otthoni nyugodt alvásodnak is lőttek. Ezért erősen ajánlott alaposan újragondolnod, hogy valóban a memóriahab kell-e Neked! Ha valamennyire is süppedősnek érzed, semmiképp se azt válaszd!
No, és akkor hogy még árnyaltabbá tegyük a képet, vegyük elő az ágyrácsokat!
Az ágyrács szükségességét befolyásolja a matracod típusa és vastagsága. Átlagos testalkatú embernek átlagosan 17-18 centis vastag matrac ajánlott. A félkemény matrac alá nem fontos az ágyrács, lehet, hogy az ágyborda is elég lesz.
Ha már van ágyrácsod, és nem akarsz róla lemondani, bőven elég, ha egy 12 centis matracot veszel. A farugós ágyrács is formakövető és kényelmet biztosít. Egyébként, nem jó, ha a matracod túl vékony, mert akkor könnyebben elkopik.
Egy kemény matracot lehet puhítani, de sajnos visszafelé ez egyáltalán nem működik. Ha a matracod túl lágy, akkor sajnos ki kell cserélni. Jó hír, hogy a rugalmas ágyrácsod helyett merev ágyrácsot vehetsz a „keményebb alvás” reményében. Így kicsit keményedik tőle a matrac, de ez csak rövidtávon megoldás.
Miért (ne) aludjunk kanapén?
A kanapé alapvetően nem túl kényelmes alváshoz, mert túl rövid, nem elég széles, és vigyázni kell, hogy ne gurulj le róla éjszaka. Nyilván ez azért van így, mert nem alvásra találták ki. Egy csomó filmben emiatt van duzzogós jelenet, amikor a férj a kanapén éjszakázik, mert inkább a kényelmetlen megoldást választja, minthogy a párja mellett horkoljon.
A nappalink központi eleme ma már kihúzható verzióban is elérhető, bár a helyzeten ez sem segít sokat. Hacsak a gyártó nem prémium minőségű matraccal látta el. Például a Cardo kihúzható kanapéi simán felveszik a versenyt a hálószobai, kimondottan éjszakai alvásra kitalált franciaágyakkal. Kényelmesek, rugalmasak, kiváló tartásúak. Az egészséges alvás tehát praktikusan is megoldható.
Jó, ha van egészségpénztárad!
Tudtad, hogy még „gyógymatracot” is vehetsz egészségpénztári kártyával? Azért kapott idézőjelet, mert a gyógymatrac hivatalosan ápolástechnikai eszközként számolható el. Természetesen kizárólag alvásszaküzletekben, lakberendezési áruházakban – mint például a KIKA vagy a JYSK – nem.
Fontos, hogy sok helyen vannak egészségpénztárra elszámolható ágymatracok, viszont az nem azt jelenti, hogy ugyanott tudsz is fizetni egészségpénztári kártyával! Ha ez utóbbi áll fenn, akkor az egészségpénztártól csak utólag kapod meg a matracod árát. Ebben az esetben a saját bankkártyádról vagy készpénzzel elő kell finanszíroznod a matrac árát. Ezért fontos, hogy mielőtt vásárolnál, mindenképp tájékozódj!
Figyelned kell arra is, hogy a kinézett matrac OGYÉI engedélye meddig érvényes, mert ha az adott év végéig kifutsz belőle, nagy bukta van: az egészségpénztárad az év végi záráskor lejárt dátumot nem fogad el! A számla kiállítása előtt ellenőrizd a matrac tanúsítványát és a dátumot!
Csak akkor menj haza a boltból, ha leellenőrizted, hogy a számlát hibátlanul állították ki. Ellenkező esetben az egészségpénztár nem fogadja el a számlát, és Neked kell finanszíroznod! A gyakorlatban persze minden szaküzlet igyekszik az ilyen galibákat megoldani, és az ügyfél érdekeit nézve korrigálni a hibát.
Mitől lehetséges, hogy egy matrac mégis gyógy?
A gyógymatracok egy vagy több kellemetlen tünetet szüntetnek meg, de nem magát a betegségedet szüntetik meg. Attól lesz a matracod valóban hasznos és egészséges, hogy jót választottál.
Például ízületi gyulladás, oldalirányú gerincferdülés, reuma esetén ne válaszd a csigolyák feszülését okozó kemény matracot. Csontízület-gyulladásnál az oldalt fekvés felhúzott lábakkal és a félkemény matracok jönnek jól, csakúgy, mint a gerinccsatorna-szűkületnél. A nyáktömlő-gyulladásra is a félkemény matrac ajánlott, plusz oldalfekvés, térdek közé helyezett párnával!
Matracpróbára fel!
Lehet, hogy már unod, hogy szinte minden cikkben szerepel a matracpróba szó. Ez nem véletlen, mert e nélkül nem érdemes ágymatracot vásárolni. Ha nincs semmilyen egészségügyi problémád, akkor sem könnyű ágybetétet venni, hát, ha még valamilyen mozgásszervi gondod is van!
Szóval ne legyél rest, szorítsd magadhoz a kispárnád, és bátran célozz meg néhány szaküzletet! Persze csak miután itt minden matracról szóló cikket elolvastál, ami számodra érdekes lehet, és felvértezted magad a lehetséges keresztkérdéseiddel, amiket felteszel majd az eladónak!
Miért kell a párna? Hát a matracpróbához. Javasoljuk, hogy minden matracon 15-20 percig pihizz, és kiderül, melyik való Neked.
Ha valamilyen gerinc- vagy hát problémád van, vagy valami olyan dolog, amiről úgy érzed, nem szabad hallgatnod az eladó előtt, ne tartsd magadban!
Döntéskor csak magadra és a megérzéseidre figyelj! Az eladó véleményét persze hallgasd meg, de ami például a párodnak jó, az neked már nem biztos. Vagyis biztos, hogy nem.
Ne aggódj, ha esetleg rosszul választottál volna, és ez már csak néhány nappal a vásárlás után otthon derül ki, ne pánikolj, mert van pénzvisszafizetési garancia!